Včelí med

Jak již bylo napsáno v mnoha článcích, včelí med nejen že je vynikající a chutná potravina, ale dokáže léčit i všelijaké neduhy. Včelí med obsahuje protizánětlivé látky, dále zlepšuje trávení, působí pozitivně na lidskou psychiku a má blahodárné účinky na srdce. Med se používá při léčbě nemocí, jako například nemoc srdce, žaludku, léčí střevní potíže, chřipková onemocnění (proto si lidé dávají med do čaje), dokonce léčí tuberkulozu plic a černý kašel.


Z vlastní zkušenosti mohu opravdu potvrdit, že při občasném požívání medu jsem se cítil mnohem vícesvěží a plný energie. Dával jsem si lžičkumedu ráno a večer a za tu dobu jsem nechytil ani náznak nějakého onemocnění. Mohla to být náhoda, ale med obsahuje spoustu vitamínů, díky kterým bylo mé tělo v opravdu dobré kondci.

Tato kapitola by mohla být mnohem větší, protože o medu se píše v mnoha knihách, kde o medu uvidíte pouze pozitiva. Někteří lidé dokonce požívají med, protože si myslí, že si tímto způsobem prodlouží život. Nevím, jestli je med opravdu tak mocný, každopádně si myslí to, že jestli vám na sobě záleží a chcete žít život plný energie, vyplatí se investovat do medu.

 


Co med obsahuje?

Jak již bylo zmíněno, med obsahuje spoustu vitamínů. Ovšem základ medu tvoří cukry, a to především jednoduché, sacharóza, fruktóza a glukóza. Lidské tělo tyto cukry dokáže rychle zpracovat, a tudíž se rychle uvolňují do lidské krve, a proto dodají okamžitou energii. Med obsahuje také bílkoviny, která závisí na druhumedu, i když se píše, že nejvíce bílkovin má med květový. Mezi vitamíny, které med obsahuje patří například A, C, vitamíny skupiny B(B1,B2,B6,B12), dále vitamíny D ,K ,E..., minerály například vápník, fosfor, draslík, sodík, hořčík, železo, křemík...V medu dále najdeme látky, jako mateří kašička, pyl, aminokyseliny, éterické oleje a další. Z tohoto výčtu je jasné, že med je vlastně koktejl životně důležitých látek. není divu, že je med často nazýván elixírem zdraví a dlouhého žití.

 


Druhy medu

Jak jistě víte, včely získávají med a nektar z květin tak, že přeletují z květiny na květinu. Včely nesbírají tyto látky pouze z květů, ale sbírají také medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných útrobách stromů. Jícnem a hltanem pronikají tyto látky do váčku, který se nazývá medný, kde k nim včela přimíchá vlastní látky ze svého těla. Na 1 kg medu musí jedna včela obletět přibližně milion květů. Ne nadarmo se tedy říká pilný jako včelka:-).


Květový med

Květoví med se získává především z nektarů okvětí. Tento med je pro lidské tělo lehce stravitelný a obsahuje největší množství pylu. Tento med se vytáčí v jarním období. Mezi hlavní včelí zdroje patří řepka, slunečnice, akát. Tento med je světlé barvy a jeho hlavní znak je rychlá krystalizace.


Smíšený med

Smíšený med se získá z opylení malin, lípy a ostružin, ale také z bylin a později kvetoucích květin. Tento med je tmavší barvy než květový med a krystalizace je pomalejší.


Medovicový med

Medovicový med se získává z hmyzem předělané mízy stromů. Tento med je obohacen o větší množství minerálů a vitamínů, ale obsahuje i vetší množství baktericidních látek. Vytáčení tohoto medu začíná až v letních snůškách, má palčivější chuť a lepší vůni. Krystalizuje mnohem později a je tmavé barvy.


Plástečkový med

Takovíto med je podáván ve formě, ve které byl převzat od včel. Není nijak zpracován od včelaře a je konzumován i se včelím plástem, který se ovšem pouze rozžvýká a vyplivne.
Krystalizace medu

Krystalizace medu je čistě přírodní věc, při které se přírodními silami zakonzervovávají některé druhy medu, díky nimž si med uschová své léčivé účinky. Po zkrystalizování medu se z medu nestrácejí žádné léčivé účinky, naopak krystalizování medu je důkazem kvalitního medu.


Ochucený med

Ochucený med vznikne přimícháním různých aromatických bylin do některého z druhu medu.


Kategorie


Kontakt

Včelí produkt, Boris Maša

Chvalovice 83
669 02 Znojmo
Česká republika


+420 736 269 554